Anasayfa   |   English  
 
     


    

Yardım ve Bağışlarınız için Vakıf Mali Müşavirimiz Özcan DEMİRTAŞ ile irtibata geçebilirsiniz.
Tel: 0532 591 93 91
ozcandemirtas@hotmail.com
 


Kök Hücre Nakli Nedir?

KEMİK İLİĞİ NAKLİ – PERİFERİK KÖK HÜCRE NAKLİ

Her iki uygulamaya birden “hematopoetik kök hücre nakli - HKHN” adı verilmektedir.

Hücre Nedir? :
Vücudumuzun en küçük canlı parçalarıdır.Ancak mikroskopla görülebilirler. Biraraya gelerek "organ ve dokuları" oluştururlar ; karaciğer, kalp, mide, dalak, dokusu vs. gibi. Her doku veya organdaki hücrelerin yapısı ve işi farklıdır, o iş için özel olarak üretilmişlerdir.

Hematopoez: "Kan hücrelerinin oluşması"
Hematopoetik: "Kan hücreleri oluşturan"
Hematopoetik Kök Hücre: "Kan yapıcı ana hücre" anlamına gelir.

Kan hücreleri sadece kemik iliğinde yapılır. Üç çeşit kan hücresi vardır:

   1- Kırmızı kan hücreleri – alyuvarlar ( eritrosit )
   2- Beyaz kan hücreleri - akyuvarlar ( lökositler )
   3- Trombositler ( kan pulcukları )

Bu hücreler kemik iliğinde bulunan "ana / ata" hücreler tarafından üretilir ve olgunlaşması tamamlanınca kan dolaşımına verilir. Kan yapıcı ana hücrelere "HEMATOPOETİK KÖK HÜCRE" adı verilir.

Bunların sayısı sabittir, ancak gerektiğinde, hem kendi sayılarını çoğaltabilirler, hem de , yeni ve olgun kan hücreleri üretirler.

Kök hücreler ve bunların ürettiği olgun kan hücrelerinin sayısı çok dikkatli bir kontrol altındadır, bu rakamlar normal hallerde değişmez.

Kan hücrelerinin görevleri:
  1. Alyuvarlar ( kırmızı kan hücreleri ) : Tüm vücut hücrelerine enerji, ısı , oksijen , besin ve gereksinimi olan herşeyi taşırlar. Artıkları da geri götürürler. Alyuvarların veya içeridiği oksijen taşıyan Hemoglobinin azalmasına "anemi" adı verilir; halsizlik, yorgunluk, çarpıntı ,solukluk gibi durumlara yolaçar. Tüm vücut organlarının yaptığı görevler aksamaya başlar.
  2. Akyuvarlar : Vücudumuzu her türlü infeksiyona ( mikropların yolaçtığı iltihaplanmalar ) karşı korurlar. Bu hücrelerin azalması, ciddi infeksiyonlara, hatta ölüme neden olabilir.
  3. Trombositler : Vücudumuzdaki en önemli işleri, kanamaları önlemektir. Sayıları azalırdığında, çeşitli yerlerden kanamalar olabilir : dişeti, burun, mide, beyin, cilt kanamaları gibi.

Görevi kan üretmek olan kemik iliği , herhangi bir nedenle, kusurlu çalışmaya başlarsa, ya da çalışamaz hale gelirse , dolaşan kandaki alyuvar, akyuvar ve trombositlerde azalmalar görülür.Normal kan hücreleri giderek azalır.
  1. Kemik iliği kendisine özgü bozukluklar nedeniyle kusurlu üretim yapabilir : Lösemilerde ( kemik iliği kanserleri ) olduğu gibi.
  2. Ya da vücudun başka yerlerindeki hastalıklar kemik iliğine yayılabilir (değişik organ kanserlerinin kemik iliğine yayılması gibi).
  3. Ya da, üretimini neden olmaksızın azaltabilir, durdurabilir (aplastik anemi gibi )

Bütün bu durumlarda, "kök hücre nakli" uygulaması gerekebilir.


Kök Hücre Toplanması

Kök Hücre Kaynakları

Kök Hücre Uygulamaları

Sorunlar

Allogeneik Kök Hücre Nakli Nedir?

Otolog Kök Hücre Nakli Nedir?

Unrelated (Akraba Olmayan) Nakil Nedir?

 
 
Tasarım ve Uygulama, PLEKSUS